Ismerjük a mondást: ”Minden kezdet nehéz!„ Ez bizony a legtöbb esetre igaz, azonban pár jó tippel  gazdagodva máris nem lesz olyan nehéz az első pár nap a munkában.

Természetes, hogy mindenki izgul új munkahelyen első nap, hiszen egy szervezetbe, új közösségbe kerüléskor minden ismeretlen. Az első napok, hetek, hónapok rengeteg információt, élményt, érzéseket tartogatnak. Gondolj arra, hogy tulajdonképpen ez a legizgalmasabb, legérdekesebb rész az új munkahelyen, sok mindent látsz, tapasztalsz, emberi kapcsolatokat alakítasz ki, ami meghatározhatja a jövődet. Ezeken a stresszt okozó helyzeteken én is többször átestem már, így van pár  ötletem, mire érdemes fókuszálni.

Emlékeztesd magad, hogy TE valamiért ott vagy. Téged választottak ki -akár több száz fő közül- Téged tartottak a legalkalmasabbnak a feladat elvégzésére, Téged szeretnének a csapatuk tagjaként látni. Így talán nyugodtabb leszel első nap.

Minden új munkahely számos lehetőséget tartogat. Az, hogy mit hozol ki magadból egy-egy munkahelyen, nagyrészt rajtad áll, másrészt a betanításért felelős kolléga is sokat tehet azért, hogy később magabiztosan, önállóan tudj dolgozni a számodra kijelölt feladatkörben. Egy jól megszervezett betanításkor a mentorod figyel arra, hogy bemutatásod, helyismereted, munka eszközeid meglegyenek, illetve azt a tudást átadja, amit a munkaköröd igényel, a beilleszkedéshez a csapat is hozzájárul, hogy zökkenőmentes legyen.

Betanulási időszakban fontos, hogy a lehető legjobban figyelj arra, aki tanít téged, ne kalandozz el, most az a dolgod, hogy mindent elsajátíts.  Legyen nálad toll/ceruza, papír/füzet, hogy le tudd jegyzetelni a legfontosabb tudnivalókat, szabályokat, rendszerek-programok-gépek használatát, a jövőbeli feladataid részleteit. Előfordulhat, hogy abban a pillanatban azt érzed, ez könnyű, azonban a hatodik vagy hetedik napon, a sokadik rendszer megismerése után össze tudnak folyni az ember fejében a dolgok. 

Mindig könnyebbnek tűnik, ha valaki más csinálja, de amikor neked kell önállóan dolgozni a programban, bizony jól jöhet a jegyzetet visszaolvasni a hibák elkerülése végett. Legyenek „mankóid”, ezzel segíted oldani magadban a feszültséget és könnyebben megoldasz majd egy-egy feladatot önállóan is. A hozzáállásod a betanulási időszakban is fontos, sok minden eldőlhet ebben a pár hétben. Te is a cégről, a munkaadó is rólad következtetéseket vonhat le.

Az alap, hogy mindig ápoltan, munkára alkalmas állapotban szükséges megjelenni a munkahelyen, az öltözék feleljen meg a munkakör kívánalmainak- hol munkaruha, hol „office”-os viselet az elvárt.

Légy nyitott mindenre és mindenkire!  Te is tegyél lépéseket feléjük. Ha már tudod hol van a konyha, és összefutsz ott valakivel, nyugodtan kezdeményezz és mutatkozz be, próbálj  beszélgetést kezdeményezni, jó érzés lesz, ha pár nap múlva már többen rád köszönnek a folyosón és megkérdezik, hogy érzed magad.

Arra érdemes figyelni, hogy ne beszélj túl sokat, se feleslegeset, másokat ne zavarj a munkában, ne áruld el rögtön és mindenkinek az egész életed és problémáidat. Ne feledd, nem a pszichológusnál ülsz, hanem próbálsz beilleszkedni. Később, ha bizalmi viszony alakult ki, már rajtatok múlik, mit osztotok meg egymással. A mosoly mindig nyerő! Tisztelettudó, udvarias attitűddel sem jársz rosszul. 

Kérdezz bátran, ha valamit nem értesz, de ne hatszor ugyanazt, akkor azt a látszatot kelted, hogy nem figyelsz, vagy nem érted a feladatot. 

Végezetül a legfontosabb: Vedd komolyan a betanulást és a munkát is! Ha kihozod magadból a maximumot, sokat tettél azért, hogy hosszútávú legyen az együttműködés közted és az új munkaadód között.

Ne izgulj, jó leszel! Sok sikert!