Miután megszületik a munkahelyváltási terv, a következő fontos lépés az állásinterjú, aminek során gyakran merülnek fel kényes vagy idegesítő kérdések, amelyek kihívást jelenthetnek a jelöltek számára. 

Az alábbiakban bemutatjuk a leggyakoribb ilyen típusú kérdéseket és stratégiákat arra, hogyan kezelheted őket hatékonyan:

1. Miért hagytad ott az előző munkahelyed?

A legfontosabb, amikor ilyen típusú kérdésekre válaszolsz, hogy kerüld a volt munkaadók vagy kollégák kritizálását, és a negatív megjegyzéseket. Helyette összpontosíts a pozitívumokra, például a szakmai fejlődésre vagy új kihívások keresésére.

Jó válasz:  „Szerettem volna új lehetőségeket keresni, ahol tovább bővíthetem a [konkrét készség] területen szerzett ismereteimet.”

2. Mi a legnagyobb gyengeséged?

Válassz egy olyan gyengeséget, ami valójában fejlesztendő készség, és mutasd be, hogyan dolgozol azon, hogy javíts rajta. Jó trükknek tűnhet, azt mondani gyengeségként, hogy mennyire sokat dolgozol vagy mennyire karrierista vagy, de az ilyen válaszokon átlátnak az interjúztatók. Kerüld azokat a válaszokat is, amelyek alapvető képességeket kérdőjeleznek meg. 

Jó válasz: Néha túlságosan is részletekbe merülök, de tanulok prioritásokat szabni, hogy hatékonyabb legyek.”

3. Tudnál olyan példát mondani, amikor kezeltél egy munkahelyi konfliktust? (Hogyan kezelnél egy munkahelyi konfliktust?)

Szinte minden állásinterjún feltesznek ehhez hasonló kérdést. Ezzel az interjúztató az érzelmi intelligenciát, a csapatmunkát illetve a problémamegoldást igyekszik felmérni. Akármilyen kis konfliktusról is van szó, válassz egy konkrét példát, aminek lett megoldása. Használd a CPR technikát: mutasd be a kommunikációs helyzetet (C) , és hogy mennyire sikerült nyílt és őszinte kommunikációt teremteni. Emeld ki a pozitív problémamegoldást (P), hogy törekedtél arra, hogy megértsd a különböző helyzetekből adódó eltéréseket, amikor a problémát kerested, végül mondd el, mi lett a konfliktus megoldása (R). 

Jó válasz: „Egy korábbi projekt során véleménykülönbség merült fel… a beszélgetés így zajlott… ez lett a megoldás…”

4. Hogyan birkózol meg a nyomással vagy stresszel?

Oszd meg a stresszkezelési technikáidat, például az időgazdálkodást, prioritások állítását, vagy a kikapcsolódásra és regenerálódásra szánt idő fontosságát. 

Emellett kiemelheted a korábbi munkahelyi tapasztalataidat, ahol sikeresen kezeltél magas stresszszintet igénylő projekteket, bemutatva ezzel az alkalmazkodóképességedet és a stresszkezelő készségedet. 

Jó válasz: „A stresszhelyzetekben prioritásokat állítok és listát készítek a feladatokról, hogy hatékonyan kezeljem az időmet.”

5. Miért akarsz itt dolgozni?

Ha a “mert nem akarok éhen halni” helyett professzionálisabb választ akarsz adni, akkor előzetesen utána kell nézned a cégnek. Mutass rá, hogyan illeszkedik a munkakör a karrier céljaidhoz, és hogyan tudnál hozzájárulni a cég sikeréhez a saját egyedi készségeiddel és tapasztalataiddal. Kerüld a túlzottan általános vagy csak a fizetésre/kedvezményekre összpontosító válaszokat. 

Jó válasz: Nagyon tetszik, hogy a cég [bizonyos értékeket] képvisel, és úgy érzem, hogy a [konkrét készség] révén jelentősen hozzá tudnék járulni a csapat sikeréhez.”

6. Hol látod magad öt év múlva?

Ezzel a kérdéssel az interjúztatók természetesen a karrier-céljaidat akarják megismerni, illetve azt, hogy a hosszú távú terveid mennyire illeszkednek a vállalat jövőképéhez. A válaszadáskor fontos, hogy realisztikus és konkrét célokat határozz meg, amelyek összhangban vannak a jelentkezett pozícióval és a vállalat növekedési lehetőségeivel. Kerüld a túlzottan általános vagy elvont válaszokat, helyette mutass be egy világos pályaképet, amely tükrözi szakmai fejlődésedet és ambícióidat.

Jó válasz: „Öt év múlva egy olyan pozícióban látom magam ezen a területen, ahol teljes mértékben ki tudom használni a [konkrét készség] területen szerzett tapasztalataimat, miközben továbbra is tanulok és fejlődöm. Szeretnék részt venni innovatív projektekben és hozzájárulni a cég sikeréhez, miközben vezetői készségeimet is fejlesztem.”

+1 Ha nem tudsz példát hozni egy kérdésre:

Először is vegyél egy mély levegőt, és kortyolj bele az interjú elején felajánlott kávéba vagy vízbe, hogy így egy picit tovább el tudj gondolkodni. Próbálj meg általánosabb választ adni, amely bemutatja a kérdéses készségeidet, vagy használj egy hasonló példát, amely releváns lehet. Fontos, hogy őszinte legyél és ne találj ki történeteket.

 

Az állásinterjúk során felmerülő idegesítő kérdések kezelése nagyban hozzájárulhat a sikerhez. A kulcs az őszinteség, a pozitivitás és a készségeid, tapasztalataid értékesítésére való koncentrálás. 

Mindig tartsd szem előtt, hogy az interjú egy kétirányú folyamat, ahol te is értékelheted, hogy a lehetőség megfelel-e a saját céljaidnak és értékeidnek.