Egy motivációs levél általában abban segít nekünk, hogy a munkáltató kicsit jobban megismerjen minket, a céljainkat és azt, hogy mi motivál minket most és hosszú távon. Ennek segítségével kis betekintést engedsz a személyes dolgaidba és nem csak a száraz adatokat látják az önéletrajzod alapján.

Ha érdekel, hogy mire érdemes odafigyelni egy motivációs levél írásakor, akkor olvass tovább!

Az első és legfontosabb dolog, hogy ne fogalmazz sablonosan és ha lehet kerüld a kliséket. A munkáltatóknak már valószínűleg tele van a postafiókja és az adatbázisa olyan jelöltekkel, akiknek „kiváló a kommunikációs készsége”, vagy „önálló munkavégzésre képes és proaktív”, vagy precíz munkavégzés jellemzi”. Próbálj meg egyedi és tényleg Rád jellemző tulajdonságokat beleírni a levélbe és esetleg korábbi példákkal alátámasztani azokat, így sokkal meggyőzőbb leszel szakmai szempontból. Add el magad a munkáltatónak!

Lehet, hogy kis kutatómunkát igényel, de érdemes utánajárni a személynek, akinek címezzük, hiszen sokkal személyesebbé tehetjük a levelünket és jelentkezésünket ezzel.

Fontos továbbá az is, hogy legyen lényegre törő a megfogalmazás és a tartalom is. Szükségtelen oldalakon keresztül fejtegetni egy-egy munkahelyet, vagy tulajdonságot, arra ott lesz majd a személyes interjú. Ha érdekesnek találnak úgyis be fognak hívni, hogy jobban megismerjenek.

Törekedni kell az érthetőségre és arra, hogy figyelemfelkeltő legyen a mondanivaló. Próbáljunk meg a munkáltató fejével gondolkozni és olyan dolgokat írni, ami érdekelheti őt, figyelembe véve a pozíciót is, amire jelentkeztél.

Ha megírtad a levelet, érdemes átnézetni egy másik emberrel, hogy friss szemmel meglássa benne az esetleges helyesírási hibákat, szóismétléseket és hogy átolvasva mennyire érthető és átlátható az írás. 

A motivációs levelet lehet mellékletként is csatolni, ha a munkáltató külön kéri a jelentkezéshez, de ha nem, akkor a jelentkező levelünkbe másoljuk be és külön csatoljuk az önéletrajzot mellé. 

Ezeket a tippeket és lépéseket alkalmazva nagyobb eséllyel kerülsz közelebb a megszerezni kívánt álláshoz és a munkáltatók is több figyelmet fordítanak majd a pályázatodra.