Az álláskeresési folyamat legizgalmasabb és egyben talán legnehezebb szakasza, amikor végre visszajeleznek az ideális munkahelyről, hogy behívtak állásinterjúra. A sikeres interjú sok kulcstényezőn múlik, ám a legfontosabb: a tudatos felkészülés. A következőkben tippeket szeretnénk nektek adni a sikeres és eredményes állásinterjúkhoz, hogy te is elégedetten dőlhess hátra abban a tudatban, hogy te minden tőled telhetőt megtettél a cél érdekében.

Legyél felkészült a cégről, ahová pályáztál!

Szánj időt arra, hogy az interjú előtt megismered a cég honlapján az alapvető információkat (rövid története, szolgáltatásai, dolgozói létszám, termékek vagy szolgáltatások köre).  Nézz utána a róluk megjelent új híreknek, cikkeknek is a közelmúltban. Az interjúztató személynél plusz pontot szerezhetsz, ha még az újdonságokkal is tisztában vagy.

Készülj lehetséges kérdések tárházával!

Persze ne vidd túlzásba, de az interjú előtt tudatosan készülj lehetséges kérdéskörökről: személyiség, motiváció, szakmai kompetenciák, interperszonális viselkedés témakörökben. Ezekre számos különböző kérdéssort találsz a weben elérhetőként. Kifejezetten próbálj meg nehezebbnek tűnő, érdekes kérdésekre választ adni. Minél jobban felkészülsz ugyanis, annál jobban reagálsz majd a váratlan helyzetekre.

Tudatosság és gyakorlás teszi a mestert azzá, aki!

Senki sem az interjútechnika bajnoka kezdetben, ám ha tudatos vagy idővel egyre jobb leszel. Az interjú előtt gyakorolj a barátaiddal, vagy családtagokkal, esetleg a tükör előtt. Ha mások előtt gyakorolsz kérd meg, hogy adjanak visszajelzést a testbeszéddel és viselkedéseddel kapcsolatosan. Ezek a visszajelzések segíthetnek csiszolni azon, ami még nem fénylik.

Mozogj otthonosan a kompetenciád, erőségeid tárházában!

Tudatosan gyűjtsd össze az álláshirdetésben szereplő elvárásokat és ezeket vesd össze a személyes szakmai tapasztalatoddal és erősségeiddel. A szakmai tapasztalataid során érdemes az adott munkahelyeknél átgondolnod a legnagyobb kihívásokat, eredményeket és ezekből felkészülnöd. Az erősségeidnél 4-5 fontos elem kiemelése elegendő, nem szabad túlzásokba esni. Minden esetben indokold is meg példával, hogy az adott képességben miért is érzed magad igazán erősnek (pl. kommunikáció az erősségem, legutóbb is én készítettem a weboldalunkra a tartalmakat). Érdemes megemlíteni olyan tulajdonságod is, amin éppen fejlesztenél. Ez alapján látják, hogy motivált és igényes vagy a fejlődésre, hosszútávon is számíthatnak rád. 

Legyen rövid, tömör, de mégis ütős a beszéded!

Amikor megemlíted a szakmai tapasztalataidnál az elért eredményeidet legjobb, ha számszerűsíted őket. Pl. egy értékesítői pozíció esetén elmondod, hogy az adott hónapban te lettél a hónap értékesítője, mert 300 milliós forgalmat értékesítettél, de ez a cégednél az 5. legjobb eredményt, pl. tervezői pozíciónál kiemeled a főbb projektjeidet.

Te is kérdezz, ne csak az interjúztató!

Legyenek kérdéseid az adott cég, munkakör kapcsán. Kérdéseid bármivel kapcsolatosan felteheted, ami igazán érdekel. Például milyen az ideális munkatárs számukra, mik a cég jövőbeni tervei. A kérdések őszinte érdeklődést fejeznek ki, így látják, hogy komolyan érdekel a pozíció. 

Fizetési igény: egy határozott, de felkészült igénnyel nem lőhetsz mellé!

Minden esetben készülj fel az interjúra konkrét fizetési igénnyel. Az interjú előtt tekints meg az adott szakterületen jelenleg elérhető fizetéseket. Ezekre évente készülnek nagyobb cégek által kimutatások ún. ,,salary guide-ok” vagy  fizetési útmutatók, melyek akár adott területeken lévő végzettségekhez, tapasztalati évekhez bemutatják az átlagbéreket. Ha nem ismered pontosan az adott cég fizetési konstrukcióját (pl. értékesítőként, hogy mennyi a jutalék és mennyi a fix bérezés), akkor mondd el, hogy milyen konstrukcióban voltál eddig és mi lenne számodra az az irány bérsávban meghatározva, ami megfelelő lenne számodra. Mutass rugalmasságot a fizetési igényben, ne úgy zárd le a kérdést, mintha pontot tennél a végére.

A kipihent belsőnk elvezet az eredményességhez!

Az elméleti felkészülésen kívül szánj elegendő időt az interjú előtti mentális feltöltődésre, a test ugyanis a lélek tükre.  Az interjú előtti napon/aznap délelőtt szánj időt arra, ami örömet okoz számodra és pozitívan tölt fel: a kedvenc zenédre, egy futásra, egy kikapcsoló filmre vagy könyvre. Sokak szerint segít a vizualizálási technika is, ha az interjú előtt többször elképzeled önmagadban a pozitív élményként az adott szituációt. Ne feledd: ne félj önmagad lenni és legyél tudatos a felkészülésben!